SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), rokoko, 1770-tal.
Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med ymnighetshorn, granatäpplen och rocailler. Nedtill pilkoger och fackla. Signerad IÅ. Med Stockholms hallstämpel 177(?). Höjd 202, bredd 79 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in