soffa, "Typenko", Nordiska Kompaniet 1932.
Svartlackerad stomme av björk, armstöd av förnicklade stålrör, förvaring under stoppat lock, lös dyna och ryggplymåer, undertill brickmärkt NK R 36099 - C 13 8 32. Längd 210 cm, djup 90 cm, sitthöjd ca 38 cm.
Bruksslitage, fläckar, senare klädsel, locket renoverat.
Ritningen till soffan med nummer 36099 i NK-arkivet daterad 11 april 1931.