Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

49 föremål
Anne Nilsson, vas, glas, "Expo", Orrefors.
5d 1 tim
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vicke Lindstrand, vas, Kosta.
1d 1 tim
Vicke Lindstrand, vas, Kosta.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kaj Franck, vas, "Kartio", Iittala.
2d 2 tim
60 EUR
Utropspris
250 EUR
3 tim 14m
70 EUR
Utropspris
250 EUR
Edward Hald, vas graal signerad Orrefors 1948.
1d 23 tim
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Venini, skål, Murano, Italien, 1997.
3 tim 16m
180 EUR
Utropspris
300 EUR
Gunnar Cyrén, vinglas, 10 st, "Nobel", Orrefors.
5d 1 tim
1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Per B. Sundberg, vas, glas, Orrefors, signerad.
5d
5 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK