Betsad björk. Två iläggsskivor av furu à 60 cm vardera. Skuren dekor. Kopplad benställning. Märkt med plakett Firma Möbler och Inredningar, Arkitekt G.H. Wrange, Stockholm. Längd 160. Bredd 115. Höjd 77 cm. Total längd inkl. skivor ca 280 cm.
Slitage. Repor. Märken. Torrsprickor.