Ådringsmålad. Välvt lock, insidan av locket bär text "Jaha mola min...." samt datering 1778. Lås, järnbeslag. Inredd med skilt fack med lock. Bredd 112 cm, djup 67 cm, höjd 57 cm. Nyckel finns.
Beslag med gamla lagningar. Åldersrelaterat slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.