Fäste av mässing. Svagt böjd samt eneggad klinga. Mässingsskodd läderbalja. En portepée vid fästet. Längd ca 77, varav klingan ca 65 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Bucklor. Repor. Mindre skador vid baljan där sabeln ej går att föra ända in.