Busser, Johan Benedict, Utkast till beskrifning om Upsala. Första delen om Upsala stad, dess äldre och nyare öden, samt förnämsta märkvärdigheter, författad af Joh. B. Busser ... På bokhandl. Joh. C. Holmbergs bekostnad utgiven, och med många kopparstick försedd, Uppsala, Tryckt hos Joh. Edman, Kongl. Acad. Boktr. År 1773
Gezelius, Johannes, Om hunger och dyyr tijdh, trenne predikningar: sampt en om tacksäjelse til Gudh, tä han wälsignar åhret.: Håldne uti domkyrckian i Narfwen, åhr 1685., Åbo, 1696
Kyrkio-lag och ordning, som then stormächtigste konung och herre, herr Carl then elofte, Sweriges, Göthes och Wändes konung, &c. åhr 1686. hafwer låtit författa, och åhr 1687. af trycket utgå och publicera. Jemte ther til hörige stadgar., Stockholm, tryckt af Johan Georg Eberdt., 1687
Pontoppidan, Erich, Origines Hafnienses eller den Kongelige Residentz-Stad Kiøbenhavn : forestillet i sin oprindelige tilstand, fra de aeldste tider af, indtil dette seculi begyndelse, Kiøbenhavn, 1760
Prade, Jean Le Royer, Het leven en bedryf van Gustavus Adolphus en Karel Gustaaf, Koningen van Sweden: Zeedert desselss Geboorte tot op haar Dood, behelsende haar destige Regeeringen, Raadspleegingen, Oorloogen, Zeeslagen, Heldendaden, Overwinningen, enz. : als mede een curieuse beschryving van alle de Intrigues die aan deselve Hoven in gebruyk zijn geweest, med de Secreete Stucken, tussen beyden op haar ordre ingevoegt : Volgens een Manuscript in't Sweeds geschreven, nu in het Nederduyts overgebragt en met fraye Figuren en Registers verciert, Tot Leyden, by Boudewyn vander AA, boekverkoper op de Hoek van de kloksteeg over de academie, 1698., 1698
Mått 16 x 10 - 23 x 20 cm.
Slitage. Mindre skador. Fläckar. Bläckskrifter. Delvis senare band. Ej fullt genomgångna.