Rund form, brättet med rikt driven dekor av blommor, lejon, hjortdjur och enhörning. I spegeln dekor av vapensköld. På fot. Diameter 33, höjd 6,5 cm.
Skador. Lagningar. Slitage. Kompletterad med senare fot.