Bockat stål och svärtat eventuellt kamelskinn.
Slitage ställvis omfattande slitage. Smärre fläckar. Hål. Smärre färgbortfall.
Enl. uppgift ursprung i Rajasthan 1960-tal, inspirerade Charlotte Perriand till hennes stolar "Les Arcs".