ERIK HÖGLUND, skål på fot samt askfat, 2 st, Chribska i Tjeckien 1992 och Boda i Sverige, 1960-tal.
Skålen med underfång i grönt och rödbrunt. Askfat med gjuten dekor av katt och ansikte. Grön och blå glasmassa. Extra fat i grå glasmassa och ej av Erik Höglund medföljer. Höjd 3-20 cm.
Repor.