SYETUI, silver, troligen Frankrike,1700/1800-tal.

Rak lätt avsmalnande form med rundat lock på gångjärn, infällda ovaler med antikiserande kvinnomotiv i vitt mot blått av Wedgwoodtyp. Rik graverad dekor i form av bla girlander. L 10. Samtida fodral av rött marokängskinn med präglad gulddekor medföljer.

Bruksslitage, sysax, pincett skadade, ej komplett. Fodralet nött.

Utropspris
1 500 SEK