SERVISDELAR, 40 stycken, porslin, "Måsen", Bing o Gröndahl.
Med förgylld kant. Dekor av måsar.
3 st uppläggningsfat, ca 19-29 cm.
2 st skål på fot,
2 st äggkoppar,
2 st ljusstakar
1 sockerskål med lock,
1 gräddkanna,
6 tekoppar på fat,
6 assietter med genombruten dekor, ca 18 cm
6 st förrättstallrikar, ca 22 cm
6 st djupa tallrikar, ca 21 cm.
6 st djupa tallrikar med genombruten dekor, ca 21,5 cm
Första och andra sortering. Smärre slitage.