Målat. Skrivbord, 1800-talets mitt. Sarg med skuren dekor, svängda ben. Stol med genombruten rygg och balusterbricka. Lös stoppad sits. Kopplad benställning. Skrivbordets längd 119. Bredd 66. Höjd 73 cm.
Senare målning. Skrivbordet renoverat och kompletterat med senare skiva. Slitage, repor och märken.