Rak form med svängd front. Nedtill med tre lådor. Spegelglaset med bemålad dekor av Jesus på korset och två sörjande. Originalmålad med landskapsmotiv och rocailler på nederdelen. Spegeln bronserad och krönt av rosett. En låda med påskrift "Från Robergska hemmet" (möjligen Lars Roberg, (1664-1742), grundare av Akademiska sjukhuset i Uppsala). Höjd ca 50 cm, längd ca 30 cm.
Spegeln med senare bronsering. Rosetten av senare datum, sannolikt från 1700-talets slut. Bemålningen med slitage och med färgbortfall.