APOTEKSMORTEL, gjutjärn, 1700/1800-tal.

Svärtad. Medföljande stöt. Diameter 45, höjd 46 cm. På senare träsockel, höjd 57 cm inklusive sockel.

Ställvis slitage. Senare lock och träsockel.

Utropspris
3 000 SEK