Kaffekanna, gräddsnäcka och sockerskål, riklig graverad dekor, fyra fötter med bladformade fästen, uppåtsvängda hänklar. Gräddsnäckan och sockerskålen invändigt förgyllda, Auran Kultaseppä, 1956 och 1955. Kaffekannan med knopp i form av blomformation, höjd 24 cm, Kultateollisuus ky Viljanen & Kumpp, 1944.
Smärre bruksslitage.