Ljussax, Sverige, 1827 ?. Två tänger. Luktdosa, förgylld invändigt, Carl Oscar Svensson, Varberg, 1884. Luktosa, Lars Larson, Göteborg, 1865?. Luktdosa, Carl Leopold Nordström, Uddevalla, 1889. Längd 3,5-16 cm.
Bruksslitage, gravyr.