FOTOGENLAMPA, majolika, rokokostil, omkring år 1900.

Majolika i blått, vinrött, brunt och beige. Fot i vitmetall. Kupa i frostat glas med dekor av musicerande putti. Höjd ca 60 cm.

Bruksslitage. Spricka i oljekupa. Anlöpningar, mindre rostangrepp och nagg. Mindre del böjd.

Utropspris
1 500 SEK