Collier med fasettslipade kulor av rosenkvartz. Diameter ca 5 mm. Kullås 14K roséguld med pavéinfattade rosa safirer. Löstagbart hänge i form av dödskalle, emaljerat silver. Collier längd ca 87 cm. Hängets längd 32 mm.
Obetydligt slitage. Några enstaka repor.