KAFFESERVIS, porslin, Polen, 1950-tal.

Handmålad. Enligt dokumentation från fartyget 'Kolsnaren'.
Bestående av 12 assietter, 12 fat och 10 koppar, sockerskål med lock, kaffekanna med lock och mjölkkanna. Kaffekannans höjd 18 cm.

Slitage. Ställvis förlust av färg. En kopp med spricka nagg på en assiett. Ett fat lagat.

Utropspris
1 500 SEK