Ljus urtavla med romerska siffror. Rik dekor av bland annat krönande blomsterarrangemang samt flankerande kolonner. Pendel finns. Höjd ca 65 cm.
Slitage, repor och märken. Renoverad och kompletterad, med bland annat lagningar. Skador, bland annat avslag. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.