STOP, silver, Nyrenässans, otydliga stämplar, möjligen Göteborg 1885. Vikt ca 575 gram.
Cylindrisk med nedåt avsmalnande form. Gångjärnsförsett lock. Rik dekor av bland annat godronnering samt krönande fiskar. Höjd ca 33 cm.
Slitage, repor och märken/mindre bucklor. Anlupet samt smuts. Något skev, vilket påverkar lock. Gravyr.