LJUSKRONA, 1900-talets första hälft. Höjd ca 100 cm.

Stomme i vitmetall. Olikformade prismor i klarglas samt tonat glas. Avslutande kula. Sex svängda ljusarmar. Totalt nio ljuspunkter för elektriskt ljus.

Bruksslitage. Fläckar. Nagg. Den avslutande kulan ej fäst. Renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad.

Utropspris
8 000 SEK