Övermönstrad röd botten, växt- och fågelmönster samt landskapsfyllda kartuscher. Blå huvudbård med växter, djur och fåglar samt kartuscher med olika motiv.
Slitage, ställvis hårdare, lagning, en kortsida avkortad.