SYBORD, nyrokoko-stil. Omkring 1900.

Jakaranda. Svängda ben. Bordslucka med dekor av intarsia. Underliggande lådinredning. Undertill dragkorg klädd i tyg. Längd 50 cm. Djup 39 cm. Höjd 74 cm.

Slitage. Märken och repor. Maskstunget. Mindre torrsprickor. Löst sittande listdekor.

Utropspris
2 000 SEK