Fäste av förgylld mässing krönt av lejon. Kavel klädd med hajskinn. Nedfällbar parerplåt. Eneggad klinga med blodränna, märkt Ollivier & Brown, 27 Sackville Street, London. Längd 94 cm.
Balja saknas. Klinga något anlupen. Bruksslitage.