Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Utformad likt ett postament med kröndekor av Herkules i kamp med ett lejon, nedtill dekor av Herkules korslagda klubba. På tassfötter. Pendel medföljer. Höjd 48 cm. Nyckel finns.
Sedvanligt slitage. Mindre bortfall och skador. Renoverat och kompletterat. Urverk ej genomgånget.