GUSTAF RYDBERG, olja på duk, monogramsignerad samt signerad.
"Gråväder", motiv från Köpinge. 26 x 34 cm. Tidigare påskrift "Köpinge under signatur"
Repa. Uppfodrad på duk. Bristfällig montering.
Katalogiserad nr. 229 i "Gustaf Rydberg", av Helge Kjellin.
Enligt etikett a tergo:"...Målat år 1878... signerad med G.R. År 1924 signerad Gustaf Rydberg".