Engelsk snäckmodell. 11 matgafflar, 14 matknivar, 6 matskedar, 13 bordsgafflar, 16 bordsskedar, 12 teskedar, 6 smörgåsgafflar, tårtspade, 3 smörknivar samt 2 sillgafflar.
Bruksslitage. Smörknivar med skador.