SERVISDELAR, 62 delar, flintgods, "Blå Eld", Hertha Bengtsson, Rörstrand samt Rörstrand Inc. 1900-talets andra hälft.
Blå, röd samt vit glasyr. Uppläggningsfat/skålar, mandelformade 5 st. Djupa tallrikar 11 st. Desserttallrikar 15 st. Äggkoppar 5 st. Tallrikar 8 st, (4 diameter 25 cm, 4 diameter 23 cm.) Såssnipa. Gräddkanna. Mindre fat och skålar 5 st. Ströare 2 st. Sockerruska. Marmeladburkar 2 st. Tekanna. Tekoppar med fat 5 st. (ett fat är kaffefat)
Slitage. Tillverkningsdefekter. Enstaka nagg.