MATTA, Ghom, figural, part silk, 1900-talets slut, ca 323 X 220 cm.

Övermönstrad benvit botten, olika naturscener med djur och fåglar. Grön huvudbård med polykroma jaktscener.

Bruksslitage. Förstärkta stadkanter.

Utropspris
8 000 SEK