Svartmålad. Rak form på nedåt avsmlande ben. Dragbeslag samt nyckebrickor i mässing. Tre utdragslådor. Längd ca 109, djup ca 54, höjd ca 91,5 cm.
Slitage, repor och nagg. Renoverad och kompletterad (bland annat stärkt, senare bemålning och beslag). Sprickor/glipor. Nyckel saknas.