Fanerat med valnöt och olika träslag. Rikligt dekor av intarsia. Listverk av mässing. Kannelerade ben. Sammankopplat fotkryss. Uppfällbart lock med spegel och lådor. Längd 67. Bredd 40. Höjd 72 cm. Nyckel finns.
Repor och märken. Dekorelement på fotkryss saknas. Del av mässingsdekor saknas.