Systembolagets Dryckesauktion – december D064
Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100

DOSOR, 4 st, silver, bl.a Sverige 1800-talets första hälft. Totalvikt ca 116 g.

2st, ovala med gravyrdekor av blomster, vara en är invändigt förgylld. Längd ca 7 - 8,5 cm.
1st i form av ett hängsmycke, eventuellt luktdosa. Stjärnformad gravyrdekor. Förgylld invändigt. Diameter 3,5 cm.
1 st rektangulär med vågig kontur. Höjd 4 cm.

Mindre bucklor, slitage. 2st med initialer i gravyr. Stående dosa med hål baktill.

Utropspris
2 000 SEK