Mahogny, bakåtsvängd stoppad rygg, stoppad sits med pöl, armlän uppburna av bevingade sfinxer av mässing, svängda främre ben dekor av bevingade lejonmaskaroner och avslutande tassar av mässing.
Slitage, smärre repor och slagmärken, lagningar.