SABEL, m/1899, för officer vid Infanteriet. Lång modell.

Fäste av förgylld mässing. Tveeggad klinga, märkt Svalling. Portopé. Klinga med förgyllt och graverat bladverk. Svärtad stålbalja. Total längd ca

Några repor. Portopé med slitage.

Utropspris
4 000 SEK