Moccakopp med in- och utvändig förgylld dekor på blått och vitt botten, uppsvängd hänkel. Fatets diameter 10,5 cm.
Tallrik med vy över Ville de Leon Forte, Sicilien, efter Claude Louis Chastelet (1753 - 1794). Förgylld dekor runt brätten. Diameter ca 20 cm.
Bruksslitage. Tallrikens förgyllning sliten.