TALLRIKAR, 2+2, porslin, Kina, Qing dynastin, 1700-tal.

Ett par djupa tallrikar med dekor i form av blommor, Diameter 22,5 cm. Ett par tallrikar med dekor i famille rose, motiv av fåglar och blommor, Diameter 23 cm.

Sprickor. Nagg. Slitage. Smärre tillverkningsdefekter.

Utropspris
2 000 SEK