HÖRNSKÅP, allmoge, Värmland, 1800-talets första hälft.
Målat. Öppen mittdel. Över- och underdel med 2 dörrar vardera med bakomliggande hyllplan, räfflad dekor. Bredd 115. Djup 75 cm. Höjd 225 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Färgbortfall. Några sprickor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.