FANNY HJELM, olja på pannå. Sign o dat 1923.
Blomsterstilleben. 29,5 x 44,5.
Repor.
Enligt text a tergo "Denna målning tillhör Fröken Ida Selin, Stockholm, från Fanny Hjelm". Ida Selin var Fanny Hjelms husföreståndarinna.
Fanny Hjelm var en svensk bildkonstnär född i Lindesberg. Hon studerade vid Slöjdskolan och vid Konstakademien i Stockholm. Hjelm är känd för sina miniatyrporträtt, bland annat föreställande kungafamiljen, samt blomsterstilleben och landskap i akvarell.