SKRIVSKÅP, rokoko, 1700-tal.

SKRIVSKÅP, rokoko, 1700-tal.

Mörkbonad ek. Tvådelat. Överdel med pardörrar och löst uppsvängt krön. Innanför liggande hyllinredning varav den översta för skedar. Underdel med skrivklaff och innanför liggande inredning av 17 mindre lådor, fack, lucka. Undertill en mindre låda resp tre större i svängd front. L 115, b 60-96, h 240. Nyckel finns.

Slitage, sprickor, skador med med listbortfall. En låsskylt saknas och en är delvis lös. Krönet med lös kantlist som medföljer.

Utropspris
12 000 SEK