Rund karott med lock, kärl med lock samt mindre fat. Polykrom dekor förställande bland annat fåglar och växter. Fatet med dekor föreställande tuppar. Kärlets lock med knopp i form av hund. Kärl samt karott med hänklar av vriden metall. Diam 14,5-27,5 H 16-20.
Slitage. Tillverkningsdefekter. Kärl med stort nagg vid mynning samt på lockets ovansida.