Oval spegel med graverad dekor av Konung Karl XII:s monogram under kunglig krona och omgivet av palmkvistar, tenninfattning, träbakstycke, svängd ljusarm av mässing. H 24.
Slitage, fläckar, repor, spegelglaset ursprungligen troligen monterat i överstycket på större spegel. Bakstycket sentida liksom ljusarmen.