Rak form. Stående på kulfötter. Dekor av romber. Bärhandtag på sidorna. Beslag i smidesjärn. L 85, B 63, H 54.
Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Färgslitage. Senare kulfötter. Låshus saknas. List saknas. Nyckel saknas.
Enligt uppgift från Hälsingland.