Traditionellt sydamerikanskt grodspel. L 50, b 64, tot. h 92
Saknar poletter. Lagningar, slitage.
Enligt en gammal inkalegend föddes grodspelet vid Titicacasjön, där den kungliga familjen kastade små guldklimpar i sjön för att väcka grodornas uppmärksamhet; de ansågs besitta magiska krafter. Om en groda fångade guldet, tilläts kastaren uttrycka en önskan och grodan själv förvandlades till guld.
http://www.sapomiami.com/historia_ingles.htm