Droppformad med dekor i hög relief av slingrande drake. Målad dekor av fågel fenix, blommor m m i polykromt och guld. H 33. På svängd sockel i brons, nyrokokostil.
Glasyrsprickor, krackelyr. Slitage. Fotnaggar/tillverkningsdefekter. Sockeln med lagningar.