SKÅL samt FAT, stengods, Farsta, Wilhelm Kåge Gustavsberg 1930-tal.

Skål med rosa lysterglasyr. Diam 15,5, H 7. Fat med blå glasyr. Diam 10,5.

Slitage. Glasyrmistor och smärre glasyrnagg.

Proveniens

Auktionen efter Wilhelm Kåge.

Utropspris
2 000 SEK