TALLRIK, porslin, Nikolai II:s tid (1868-1918). Kejserliga Porslinsmanufakturen i St. Petersburg år 1905.

I fyra reserver purpurfärgade landskap mot vit fond, brätten med rocaille-kartuscher i bearbetad förgyllning. Diam. 24,5.

Slitage, avslag, hårfin spricka.

Tilläggslista

Kantnagg.

Tallriken tillhör den sk Purpurservicen, som E. Kremer designade och som Kejserliga Porslinsmanifakturen i St. Petersburg tillverkade under åren 1903-1906. Servisen beställdes till Ryska tsarens sommarresidens Tsarskoje Selo.

Utropspris
300 EUR