I fyra reserver purpurfärgade landskap mot vit fond, brätten med rocaille-kartuscher i bearbetad förgyllning. Diam. 24,5.
Slitage, avslag, hårfin spricka.
Kantnagg.
Tallriken tillhör den sk Purpurservicen, som E. Kremer designade och som Kejserliga Porslinsmanifakturen i St. Petersburg tillverkade under åren 1903-1906. Servisen beställdes till Ryska tsarens sommarresidens Tsarskoje Selo.