Svängd form, två handtag, rundad lockknopp. Konande med dekorränder, locket med avgjutning av medalj med Karl XIV Johans profil, svängt handtag. H 17-19.
Slitage, bucklor, repor, slagmärken. Stopet med lagat handtag.