12 bordsskedar 18,5 cm
12 bordsgafflar 17,8 cm
12 bordsknivar 20,5 cm
12 kaffeskedar 13,5 cm
13 kompott/glasskedar 14,5 cm
12 bakelsegafflar 14,5 cm
Soppslev 23 cm
Ragusked 25,5 cm
Serveringssked 21 cm
Serveringsspade 20,5 cm
Tranchergaffel 25 cm
Serveringssked 14 cm
Serverinsgaffel 14 cm
Sillgaffel 19 cm
Sillgaffel 15 cm
Sockertång 10 cm
Smör/pastejkniv 17 cm
Serveringssked/matsked 22 cm
Total vikt inkl rostfria blad samt med plastförpackningar i original ca 3600 gram.
I förseglade plastförpackningar i original, endast öppnade för fotografering.
Besticken inköpta i Gronau 1972-1974, enligt uppgift, därefter i arv.
Modell Altfaden, också känd som "Augsburger Faden" har rötter från 1600-talet som en variant av "Spaten" formen. Just denna modell formgavs av Gottfried Koch och har tillverkats av Koch & Bergfeld sedan företaget grundades 1829 utan några ändringar i sin design.